07 kwi 2022

Sezon na sianokiszonki za pasem! | ALDO

Sezon na sianokiszonki za pasem!

Kiszonki z traw to smaczna i zdrowa pasza dla krów mlecznych. Korzystnie wpływa na jakość i ilość mleka. A pierwsze pokosy tuż-tuż. Sezon koszenia ma bowiem swoją inaugurację w maju. Należy się więc do tego dobrze przygotować, począwszy od sprawdzenia stanu technicznego maszyn zielonkowych. 
To, czy wyjdzie nam dobra kiszonka z traw lub roślin motylkowych, zależy od szeregu czynników. Od procesu koszenia po pobieranie gotowej kiszonki z silosu lub pryzmy –wszystko to wpływa na jakość tej paszy objętościowej. 

Jakość sianokiszonki

Jakość kiszonki, którą przygotowujemy dla krów, zależy od takich czynników, jak chociażby poziom cukrów w roślinach, termin zbioru, sposób wypełnienia silosu, jakość zakiszacza oraz wiele innych aspektów. 

Termin zbioru ma niebagatelne znaczenie dla produkcji kiszonek. Różnice w poziomie składników odżywczych w materiale wyjściowym wahają się bowiem nawet w zależności od pory dnia. Podaje się, że ze względu na większą zawartość cukrów prostych w roślinach na koszenie traw na kiszonkę najlepiej wybrać godziny w okolic południa i popołudniowe. Oczywiście jesteśmy w tej kwestii zdani na łaskawość pogody. Jak przy każdym zabiegu agrotechnicznym warunki atmosferyczne w dużej mierze determinują, kiedy wyjedziemy ze sprzętem zielonkowym. 

Koszenie na sianokiszonkę to sztuka

Poza zaplanowaniem terminu prac musimy wziąć pod uwagę, że jakość kiszonki zależy od samego sposobu koszenia. Wysokość koszenia jest bowiem nieoceniona w procesie przygotowywania tej paszy. Jeśli będziemy kosić zbyt nisko, wówczas stopień zanieczyszczenia materiału może być zbyt wysoki. To z kolei wpływa na rozwój niechcianych mikroorganizmów w zakiszanym materiale, co odbija się na procesie fermentacji. Finalnie obniża się jakość naszej paszy. 

Dobre maszyny zielonkowe

Duże znaczenie dla sprawności koszenia mają wykorzystywane przez nas maszyny. Przed przystąpieniem do koszenia należy zatem przeprowadzić przegląd sprzętu, aby podczas pracy nie przytrafiła nam się niemiała niespodzianka. Aby uniknąć usterek, warto inwestować w maszyny dobrej jakości. Cieszymy się, że udostępniamy rolnikom właśnie takie maszyny zielonkowe, o solidnej technologii marki Kverneland. Wśród naszych propozycji znajdziecie kosiarki, przetrząsacze, zgarniarki, przyczepy samozbierające oraz kosiarko-rozdrabniarki. Zapraszamy do kontaktu w celu szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą!