04 kwi 2023

Jaki paszowóz wybrać do swojego gospodarstwa?

 

Gospodarstwa hodowlane potrzebują maszyn ułatwiających i usprawniających prowadzone działania hodowlane. Ważną inwestycją może okazać się zakup paszowozu. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup wozu paszowego? Jaki paszowóz wybrać – pionowy czy poziomy? Po odpowiedzi zapraszamy do naszego wpisu! 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paszowozu?

W gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt szczególną rolę odgrywają paszowozy, inaczej wozy paszowe, które zwiększają efektywność prac hodowlanych, pracując niemal przez cały rok. Nowe paszowozy to inwestycja, która ma ogromny wpływ na wyniki hodowli i zdrowotność stada. Przy zakupie paszowozu szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Rodzaj paszowozu – w przypadku większych gospodarstw dobrym rozwiązaniem może okazać się paszowóz samojezdny Strautmann. W średnich i małych gospodarstwach lepszym rozwiązaniem będzie z kolei paszowóz zawieszany. 
  • Pojemność paszowozu – parametr ten uzależniony jest od wielkości posiadanego stada, z czym wiąże się zapotrzebowanie na paszę. 
  • Wielkość paszowozu – wiąże się z nią możliwość wjazdu maszyny do każdego z budynków w gospodarstwie hodowlanym. 

Przy wyborze paszowozu uwagę należy zwrócić na jakość wykonania produktu, poza tym nie bez znaczenia pozostaje również cena maszyny. Warto również uwzględnić plany powiększenia hodowli. Producent Strautmann dostarcza na rynek wysokiej jakości wozy paszowe o doskonałych parametrach technicznych, które można dostosować do potrzeb każdego gospodarstwa.

Konstrukcje wozów paszowych a możliwości rozdrabniania pasz

Przygotowanie paszy ma na celu zwiększenie strawności i przyswajalności, poza tym wiąże się z podniesieniem wartości odżywczej dostarczanego zwierzętom hodowlanym pokarmu. Sporządzenie mieszaniny pasz wymaga przy tym przestrzegania zasad, które decydują o ich pobraniu przez zwierzęta, co przekłada się na lepszą wydajność produkcyjną. Wozy paszowe Strautmann to maszyny o przemyślanej konstrukcji, dzięki których możliwe jest:

  • Odważanie porcji komponentów.
  • Rozdrabnianie i mieszanie.
  • Precyzyjne dozowanie i transport paszy,
  • Podawanie gotowej mieszanki bezpośrednio zwierzętom. 

Konstrukcja paszowozów Strautmann sprawia, że zadawana pasza będzie dobrze rozdrobniona i wymieszana, codziennie taka sama, a także pozbawiona zanieczyszczeń i równomiernie rozsypywana na stole paszowym. Wysokiej jakości paszowozy Strautmann posiadają dostosowane do potrzeb gospodarstw hodowlanych warianty wysypu, poza tym na uwagę zasługuje ich intuicyjna obsługa.  

Wóz paszowy pionowy czy poziomy? 

Decydując się na zakup wozu paszowego, uwagę należy zwrócić również na to, jaki będzie to sprzęt – paszowóz pionowy, czy też poziomy. 

  • Wóz paszowy pionowy – będzie idealnym rozwiązaniem dla mniejszych gospodarstw. Jest prosty w obsłudze, poza tym ma mniejsze zapotrzebowanie na moc. 
  • Paszowóz poziomy – doskonale sprawdzi się w większych gospodarstwach, poprawiając jego wyniki ekonomiczne poprzez oszczędność czasu, kosztów i nakładów pracy.  

Poszczególne komponenty nowych paszowozów Strautmann zostały zaprojektowane z myślą o największej objętości mieszania, a solidna konstrukcja zapewnia im długą żywotność nawet w trudnych warunkach.