20 kwi 2022

Gdy chcesz kupić używany ciągnik…

Gdy chcesz kupić używany ciągnik…

Zakup ciągnika rolniczego to zadanie skomplikowane i wymagające podjęcia wielu decyzji. Samo zagłębianie się w niuanse dotyczące zastosowanych w maszynach rozwiązań, dostępnych funkcjonalności i opcji wyposażenia jest nie lada wyzwaniem. Jeśli dodamy do tego konieczność weryfikacji stanu technicznego, która jest niezbędna w przypadku zakupu maszyny używanej, robi się to jeszcze trudniejsze. Jak zatem nie wpaść w pułapkę, kupując używany ciągnik?

Nowy ciągnik czy używany?

Zakup fabrycznie nowego ciągnika rolniczego jest bardzo kuszący. Producenci prześcigają się we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracę, poprawiających komfort użytkownika i podnoszących produktywność maszyn. Do tego kupując maszynę, która jeszcze pachnie fabryką, możemy oczekiwać mniejszego ryzyka awarii, a jeśli już coś niepożądanego się wydarzy, serwis dilera usunie usterkę w ramach gwarancji. Dlatego nie dziwi, że wielu rolników stawia właśnie na takie rozwiązanie. Jest ono jednak dość kosztowne, dlatego jednocześnie nie słabnie zainteresowanie ciągnikami używanymi. 

Kupno używanego ciągnika lub innej maszyny z drugiej ręki to korzystny wybór nie tylko w przypadku ograniczonego budżetu. W gospodarstwach potrzebujących kilku ciągników nieco starsza maszyna o prostej konstrukcji będzie miała mnóstwo pracy i sprawdzi się doskonale. Także mniejsze gospodarstwa, których właściciele stawiają na ekonomiczne i uniwersalne rozwiązania, często stają się nowym domem dla używanych traktorów. Bo używany wcale nie musi znaczyć gorszy czy zawodny. 

Jak kupić używany ciągnik?

Samodzielne sprawdzenie stanu technicznego ciągnika może być trudne, a na pewno obarczone dużym ryzykiem przeoczenia istotnych wad. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców dysponujących specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i sprzętem diagnostycznym. 

Dobrym rozwiązaniem jest zakup używanego ciągnika od sprawdzonej firmy zajmującej się sprzedażą i serwisem maszyn rolniczych. Używane ciągniki często można przecież znaleźć w ofercie dilerów nowych maszyn. Nierzadko trafiają do nich traktory przyjęte w rozliczeniu przy sprzedaży nowej maszyny. Ich stan jest wówczas dokładnie sprawdzany, by awaria takiego sprzętu nie była zagrożeniem dla renomy sprzedawcy. Niejednokrotnie są to maszyny, które były regularnie serwisowane u takiego dilera, i mechanicy znają je jak własną kieszeń, mogą więc polecać je nowym właścicielom z czystym sumieniem. Dlatego warto skorzystać z ich bogatej wiedzy, by uniknąć niepotrzebnych problemów i rozczarowań.


Zastanawiasz się, jak dobrze kupić używany ciągnik rolniczy? Skontaktuj się z naszymi doradcami!