31 gru 2021

Żywienie kur niosek zimą w chowie przyzagrodowym

Żywienie kur niosek zimą w chowie przyzagrodowym

W chowie ekstensywnym, przyzagrodowym żywienie kur może się różnić w zależności od sezonu, siłą rzeczy więc żywienie zimowe będzie inne od tego w drugiej części roku. Trzeba przy tym pamiętać, że prawidłowe żywienie wpływa na:

  • jakość jaj,
  • nieśność kur,
  • a także ich zdrowie.

Pod uwagę należy wziąć również to, że jaja konsumpcyjne z chowu przydomowego są ostatnio produktem coraz bardziej pożądanym przez klientów, którzy będą wracać po produkt dobrej jakości. 

Drób przyzagrodowy w sezonie wiosenno-letnim ma dostęp do bogatszego żywienia niż zimą. Jak zatem zadbać tą mroźną porą o żywienie kur w chowie przyzagrodowym?

Rozplanuj podaż składników pokarmowych w żywieniu kur zimą

Zacznijmy od wody, bo to podstawa w żywieniu zwierząt, i to przez okrągły rok. Przy niskich temperaturach należy zwracać uwagę, aby pojemniki z wodą znajdowały się w środku kurnika. Przy minusowych temperaturach trzymanie poideł na zewnątrz wiąże się bowiem z zamarzaniem wody, co może utrudnić ptakom zaspokajanie pragnienia.

Nie zapominajmy, że woda jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania organizmu. Ma ona nieocenione znaczenie nie tylko w upalne dni. Oczywiście woda podawana zwierzętom musi być czysta i świeża. To wymóg odnośnie do optymalizacji dobrostanu zwierząt. Ponadto nieświeża, brudna woda może pogarszać cechy organoleptyczne jaj konsumpcyjnych.

Trzeba mieć również na względzie, że zimą kury mają mniejsze możliwości wydziobywania pokarmu z przymarzniętej ziemi. Pokarm, szczególnie ten wilgotny, powinien więc znajdować się w pomieszczeniu.

Zadbaj o optymalne żywienie w zimie

Podstawą w żywieniu kur jest ziarno zbóż, będące źródłem skrobi, czyli energii. Poza energią kury w chowie przydomowym potrzebują źródła białka, które może stanowić śruta sojowa. Nie można ponadto zapomnieć o dostarczeniu wraz z paszą składników mineralnych i witamin. Kury w chowie przyzagrodowym z racji przebywania na zewnątrz mogą w słoneczne dni zażywać „kąpieli słonecznych”.

Należy przy tym zaznaczyć, że promienie słoneczne stymulują produkcję witaminy D w organizmie nie tylko naszym, ale i zwierząt. Ta zaś jest niezbędna do wchłania się wapnia, który jest kluczowy m.in. dla budowy kośćca czy w przypadku ptaków – skorupy jaj. Niedobór witaminy D prowadzi w związku z tym do produkcji jaj o słabych skorupkach. W okresach niedoborów słońca, czyli w czasie jesienno-zimowym, nie zapominajmy zatem o odpowiednim suplementowaniu związków mineralnych i witamin.  

Pasze dla kur w chowie przyzagrodowym

Jak już wspomnieliśmy, podstawą żywienia kur są zboża śrutowane i całe. Powinny one stanowić 65% dawki pokarmowej dla tych zwierząt.

Żywienie własnymi paszami dobrze jest uzupełniać gotowymi mieszankami i koncentratami, które zawierają witaminy, związki mineralne i aminokwasy. Pasza musi być bardzo dobrej jakości, aby stymulować nieśność, jakość jaj i oczywiście profil zdrowotny ptaków. 

Hodowcy drobiu przyzagrodowego mogą w tej kwestii liczyć na wsparcie. De Heus ma bowiem w swojej szerokiej ofercie rozwiązania do żywienia drobiu chowanego w tym systemie. „Zielona zagroda”, bo o niej mowa, to linia pasz stosowanych w chowie ekstensywnym dla zwierząt na każdym etapie produkcji. W ofercie holenderskiego producenta znajdziemy również takie propozycje, jak pasze dla kurcząt, młodych niosek, dojrzałych kur oraz brojlerów.

ALDO dystrybuuje pasze i koncentraty dla drobiu firmy De Heus, które są najwyższej jakości. Za produktami De Heus stoi wielopokoleniowa tradycja oraz ciągłość w udoskonalaniu swoich receptur. Natomiast doradcy żywieniowi ALDO są stale w gotowości, aby dobrać odpowiednią paszę na potrzeby każdego gospodarstwa z chowem przyzagrodowym.

 

Żywienie kur niosek zimą w chowie przyzagrodowym