31 sty 2022
Zapobieganie dziobaniu jaj
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie jajami konsumpcyjnymi pochodzącymi z chowu zagrodowego. Jadąc przez niejedną polską wieś, coraz częściej widujemy w związku z tym afisze gospodarzy, którzy zachęcają do zakupu jaj od „szczęśliwych kur”. Jak jednak sprawić, żeby mieć produkt stale pod ręką i to gotowy do sprzedaży, a nie uszkodzony w wyniku dziobania jaj przez kury?
Aktualne trendy żywieniowe i moda na swojską żywność powodują, że chętnych do zakupu takich produktów jest naprawdę wielu. Niejednokrotnie pochodzą z większych miejscowości. Warto więc zadbać, aby zawsze mieć na stanie atrakcyjne dla oka jaja: bez odchodów i pęknięć na skorupce. Jeśli mowa o tym drugim defekcie, wynika on w dużej mierze z braków składników mineralnych w organizmie kury.
Dlaczego kura dziobie jajo?
Powodów takiego behawioru może być wiele. Na czoło wysuwa się deficyt składników odżywczych w żywieniu kur. Poza tym problem może wynikać ze zbyt dużej obsady zwierząt i zbyt małej liczby gniazd. Inną przyczyną mogą być stresujące warunki. Pamiętajmy, że zwierzęta, niezależnie od gatunku, często manifestują anormalnym behawiorem działanie tak zwanych stresorów. Przykładowo wśród czynników, które przyczyniają się do dziobania jaj przez kury, wymienia się również niewłaściwą porę zbioru jaj. Musimy więc cały czas mieć na względzie, że dobrostan zwierząt w każdym aspekcie chowu i hodowli odgrywa fundamentalne znaczenie!
Jak zapobiegać dziobaniu jaj przez kury?
Zacznijmy od żywienia drobiu. Jak wiadomo, skorupka jest w dużej mierze „zbudowana” z wapnia. Warto się więc upewnić, czy zwierzętom nie brakuje tego makroelementu. W grę może wchodzić także brak innych składników. Ważne jest zatem zapewnianie zwierzętom odpowiedniego źródła składników mineralnych i witamin. Tu nie musimy sami trudzić się z wymyślaniem, skąd wziąć owe składniki. Do dyspozycji mamy cały wachlarz rozwiązań żywieniowych, na przykład pasze dla drobiu od znanej marki De Heus. Wśród propozycji tego docenianego holenderskiego producenta znajdziemy mieszanki, które zapewnią naszym zwierzętom podaż niezbędnych minerałów i witamin.
„Wprowadziliśmy obecnie kilka bardzo profesjonalnych produktów mówi - Manager Produktu dla drobiu - Izabela Kaczmarek: Zachęcamy Państwa do wypróbowania produktów: Prestarter Zielona Zagroda. Każda kura zasługuje na dobry start. Proponujemy Państwu zacząć odchów kurcząt od bardzo specjalistycznego produktu na pierwsze 10 dni życia kurcząt- Prestarter Zielona Zagroda. Jest to pasza o podwyższonej ilości łatwo strawnego białka (z mączką rybną i hemoglobiną), minerałów i witamin w fazie, w której ptak potraja swoją masę ciała. Podawanie Prestartera w postaci granulatu 2 mm, ułatwia pobranie, ale też dostarczenie mu, niezbędnych składników pokarmowych. Niezbędna szczególnie jeśli pisklęta są małe poniżej 50g. Dobry start pozwala uzyskać dobrą nioskę odporną na choroby, bez problemów behawioralnych.
Drugą nowością jest mieszanka: AWANS – NIOSKA PRZECIW DZIOBANIU. Mieszanka paszowa Awans dla niosek została stworzona dla odzyskania spokoju w stadzie, szczególnie gdy występuje kanibalizm i dziobanie jaj. Została sprawdzona na fermach wielotowarowych, gdzie czasami problem z dziobaniem występuje bardzo gwałtownie i wiele kur traci w skutek dziobania życie. Pasza ta pozwala odwrócić uwagę kur, zawiera dodatkowe białko, które pozwala uzupełnić braki składników. Dodatkowe algi morskie swoim zapachem przyciągają kury do paszy i odwracają uwagę od agresji wobec innych kur i dziobania jaj. Specjalnie dobrane minerały pozwalają obniżyć nerwowość w stadzie.
Trzecią nowością jest pasza linii ZIELONA ZAGRODA - NIOSKA SENIORKA lub słaba skorupa.. Przeznaczona dla kur które są w gospodarstwie trzymane kury dłużej niż 1 rok. Kury te mają bardziej obciążoną wątrobę, ponieważ cały rok znosiły już jaja. Zmiany hormonalne zachodzące w seniorce, słabsza praca nerek i wątroby oraz mniejsze zdolności wchłaniania wapnia, utrudniają tworzenie mocnej skorupy. To dla takich kur jest mieszanka z większą ilością łatwo przyswajalnego wapnia i witaminy D w formie HY-D oraz alg morskich (łatwo przyswajalne źródło wapnia). Mieszanka wspomaga nerki, wątrobę ponieważ zawiera aktucynę z cykori i sylimarynę z ostropestu plamistego oraz zioła wspomagające jelita. Zawiera dodatkowy magnez wspomagający układ nerwowy. Twoja kura seniorka poczuje różnicę, a Państwo zobaczą więcej jaj. Polecana też w przypadku słabej skorupy u młodszych kur.
Wprowadziliśmy również nowy 33% KONCENTRAT PEŁNY ZIELONA ZAGRODA – NIOSKI Z WIOSKI Z WIT. D3. Polecany dla hodowców, którzy posiadają swoje zboża. Koncentrat pozwala stworzyć bardzo zbliżoną mieszankę jak pasza pełnoporcjowa, ponieważ zawiera te same dodatki ziołowe. Ma w sobie kredę grubą -żwirek i kredę miałką w odpowiednich proporcjach. Ma profesjonalny skład, jednak nadal otrzymujemy takie jaja jak od nioski z wioski.
Produkty firmy De Heus zawierają poprawnie zbilansowane białko, komplet aminokwasów strawnych, witamin oraz minerałów dla współcześnie hodowanych ras. Używamy w nich przebadanych zbóż i innych surowców, głównie od polskich rolników. Stosujemy naturalne ziołowe dodatki aby poprawiały zdrowie ptaków, takie jak zioła, siemię lniane, cykoria czy algi morskie. Wiemy jak to robić, ponieważ każdego dnia żywimy miliony ptaków w Polsce”.
Aby dobrać odpowiedni produkt dla swojego stada, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami żywieniowymi. Co ważne, mobilny sklep ALDO dostarczy mieszankę do gospodarstwa, co z pewnością oszczędzi czas potrzebny na inne prace przy naszym stadku. Poza czynnikiem żywieniowym ważne jest, aby na jedno gniazdo przypadało od 4 do 5 kur. Miejsca do znoszenia jaj muszą być przy tym dobrze zaścielone słomą, aby zapewnić zwierzętom komfort. Miejsce wylądu zaś powinno być umiejscowione minimum 20‒40 cm nad ziemią.
Pamiętajmy stale o wspomnianych czynnikach stresogennych. Zwierzęta szybko bowiem pokazują – między innymi w swojej produktywności – że coś im nie pasuje. Dbanie o ich „samopoczucie” zwróci nam się z nawiązką.