18 lip 2022

Woda dla bydła

O czym myślisz najczęściej w upalne dni? Prawda, że o szklance zimnej czystej wody, która orzeźwi organizm wystawiony na działanie wysokiej temperatury? To samo czują krowy. Niezależnie od tego, czy przebywają na pastwisku, czy w oborze, woda ma ogromne znaczenie dla ich organizmu przez okrągły rok, choć pragnienie jest szczególnie odczuwalne w ciepłe dni. 

Stres cieplny u bydła

Wiosną i wczesnym latem tropikalna aura nieraz daje się nam we znaki. W naturalnych warunkach zwierzęta szukałyby schronienia w cieniu drzew i uśmierzały pragnienie w strumieniach lub innych źródłach wody. Jednak udomowienie bydła sprawiło, że są one zdane na łaskę człowieka i wymagają jego opieki. Dlatego trzeba pamiętać o wszystkich krokach, które uchronią stado przed przegrzaniem. Stres cieplny u krów niesie bowiem za sobą poważne konsekwencje, objawiające się problemami zdrowotnymi i spadkiem wydajności. Często pojawiają się one długo po zakończeniu sezonu letniego.
Każde zwierzę w stadzie musi mieć zapewniony bezproblemowy dostęp do wody. Dlatego trzeba dostosować liczbę poideł lub długość koryta do liczebności krów w stadzie. Ponadto ważna jest obsada zwierząt w budynkach, ponieważ zbyt duża liczba sztuk na tej samej powierzchni dodatkowo generuje ciepło emitowane przez ich organizm. 

Ile wody pije krowa?

Życiodajny związek chemiczny – H2O – stanowi lwią część żywych organizmów. Większość procesów fizjologicznych zachodzi z udziałem wody. Ponadto należy pamiętać, że ponad 80% składu mleka to właśnie woda. 

A ile wody pije krowa? Wysokowydajna mlecznica na 1 l wyprodukowanego mleka pobiera 3–3,5 l wody. Należy też pamiętać, że krowy najwięcej wypijają po doju. Te w laktacji piją 50–120 l wody dziennie, natomiast sztuki zasuszone – 50 l wody dziennie. 

Zapewnić minerały dla krów

Skoro już poruszamy temat upalnych dni, musimy nadmienić, że bydło – tak jak my – przy przegrzaniu organizmu się poci. Wraz z potem i wodą wypłukiwane są z niego związki mineralne. Ważne jest więc, aby zapewnić zwierzętom stały dostęp do pokarmów, które pomogą w pokryciu tego deficytu. Wygodnym i sprawdzonym sposobem jest zaopatrzenie obór oraz pastwisk w lizawki dla krów. 

W naszej ofercie znajdziecie lizawki mineralno-witaminowe znanej i cenionej marki De Heus. Melasowana lizawka Bestermine LactoBox oraz melasowana lizawka Bestermine VitalBox są produktami chętnie pobieranymi przez zwierzęta. Ta druga propozycja to lizawka dla krów mlecznych zasuszonych oraz jałówek. To dobre rozwiązanie, gdy podawanie mieszanek mineralno-witaminowych bydłu jest utrudnione, np. na pastwiskach, ale nie tylko. Pamiętajmy bowiem, że żywienie mineralno-witaminowe jest ważne przez cały rok. Tak samo podstawą jest stały dostęp zwierząt do świeżej czystej wody.
Nasi doradcy żywieniowi z chęcią pomogą ustalić zapotrzebowanie Waszych stad na niezbędne składniki pokarmowe i skomponować zbilansowaną paszę dla bydła.