08 kwi 2022

W trosce o wielkanocne tradycje

Na pewno doskonale Państwo znają solidne ciągniki Kubota czy olbrzymie wozy marki Pichon, ale czy wiedzą Państwo, że kurpiowskie palmy wielkanocne są uznawane za najbardziej okazałe w całej Polsce? Gęsto i kolorowo ozdobione bibułowymi kwiatami w tym roku również będą górować ponad głowami, zwiastując zbliżającą się Wielkanoc.

Tradycja robienia własnoręcznych ozdób świątecznych sięga wiele, wiele lat wstecz. W okresie Świąt Wielkanocnych to właśnie palma była i jest najbardziej charakterystycznym rękodziełem. Sięgające aż kilku czy kilkunastu metrów wymagają sporo czasu, wysiłku i czasami nawet kilkudziesięciu rąk do pracy. Wszystko po to, aby w ostatnią niedzielę przed świętami cieszyć oczy barwnymi kreacjami i ciekawymi kompozycjami.

Aby pomóc Państwu w tworzeniu, zapraszamy do obejrzenia inspirującego wideo zrealizowanego z inicjatywy Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. W filmie Pani Michalina Dębowska, rodowita Kurpianka, opowiada o tworzeniu palm i pokazuje, jak samodzielnie przygotować piękną dekorację na najbliższą niedzielę.

Jednocześnie zachęcamy do obserwowania naszego profilu na Facebook'u, gdzie w najbliższych dniach pojawią się kolejne treści nawiązujące do wielkanocnych tradycji.