07 lip 2022

Sprawny ciągnik – przygotowanie maszyny do sezonu żniwnego

Mimo że żniwa kojarzą się przede wszystkim z kombajnami, to przygotowanie ciągnika rolniczego do tego wymagającego okresu także jest niesłychanie ważne. Bez niego nie uda się przecież przeprowadzić tej podstawowej operacji. A zatem jak przygotować ciągnik do żniw?

Przygotowanie maszyny do sezonu żniwnego

Ciągnik rolniczy jest potrzebny rolnikowi przez cały rok. Co prawda w gospodarstwach nastawionych wyłącznie na produkcję roślinną zima bywa nieco spokojniejsza, ale biorąc pod uwagę, że niektóre zabiegi agrotechniczne przeprowadza się nawet po nastaniu przymrozków i że sezon zimowy jest coraz krótszy, także ta przerwa jest dość symboliczna. Dlatego też powinniśmy dbać o ciągniki bez oglądania się na porę roku, by zawsze były sprawne i gotowe do pracy. Niemniej przygotowanie maszyny do sezonu żniwnego jest kluczowe, by nie ryzykować przestojów spowodowanych awariami w okresie tak intensywnych prac.

Jak przygotować ciągnik do żniw? Po pierwsze, wymiana oleju 

Jedną z podstawowych czynności obsługowych, jakie wykonujemy w ciągniku w trakcie przygotowań do sezonu, jest wymiana oleju silnikowego. Zalecenia producentów traktorów wyraźnie określają częstotliwość tej czynności i należy bezwzględnie przestrzegać tych wytycznych. Kiedy przychodzi czas na wymianę oleju, pozostaje nam więc do podjęcia jedynie decyzja dotycząca wyboru najwłaściwszego dla naszej maszyny środka smarnego. Tutaj po raz kolejny z pomocą przychodzą nam zalecenia producenta ciągnika. Znajdziemy w nich precyzyjne informacje o parametrach oleju, jaki będzie optymalny do utrzymania silnika w dobrej kondycji. Co prawda można, zachowując właściwości oleju podane w specyfikacji, sięgać po produkty różnych marek, jednak najprościej i najkorzystniej będzie postawić na konkretny produkt sygnowany logo producenta naszej maszyny. Stosowanie oryginalnego oleju daje pewność, że jest to produkt odpowiedniej jakości. 
Pamiętajmy, że wymiana oleju silnikowego w ciągniku zazwyczaj wyznacza także rytm wymiany wszelkich filtrów zamontowanych w naszej maszynie. 

Przygotowanie ciągnika do żniw – wymiana filtrów

Naturalnie podczas wymiany oleju montujemy również nowy filtr oleju. Tu też najlepiej będzie wybrać produkt oryginalny. Zapewnia to dokładne dopasowanie pod względem fizycznym, a także gwarantuje właściwy stopień filtracji. Nigdy nie należy pomijać wymiany filtra, gdyż gromadzące się na nim opiłki i inne zanieczyszczenia z czasem ograniczają przepływ i mogą zaburzać proces smarowania silnika. Z kolei niedostateczne smarowanie, jak łatwo się domyślić, powoduje nadmierne zużycie jednostki napędowej. 

Analogicznie należy postępować z filtrem paliwa. Utrzymanie jego przepustowości na właściwym poziomie zapewnia niezakłóconą pracę serca maszyny i chroni ją przed uszkodzeniem spowodowanym przez zanieczyszczenia, jakie mogłyby się do niego przedostać wraz z olejem napędowym.

Ostatnia kwestia dotyczy filtrowania powietrza. W tej materii naszej uwagi wymagają dwa układy: silnik i kabina. 

Filtr powietrza trafiającego do jednostki napędowej ma za zadanie nie dopuścić do jej wnętrza zanieczyszczeń, mogących finalnie zagrozić sprawności ciągnika. Jak wiadomo, maszyny te często, a w czasie żniw szczególnie, narażone są na pracę w ogromnym zapyleniu. Zapchanie filtra powietrza będzie tymczasem skutkowało niewłaściwą pracą silnika, dlatego odpowiedni jego stan jest niesłychanie ważny. 

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem w trakcie przygotowania ciągnika do żniw jest filtr kabinowy. Chroni on zdrowie operatora, wyłapując z powietrza wtłaczanego do kabiny przez układ wentylacji wszelkie zanieczyszczenia. Wymiana filtrów w ciągniku rolniczym nie jest czynnością specjalnie skomplikowaną ani kosztowną, a najważniejszy jej składnik to filtr dobrej jakości. Podobnie jak w przypadku oleju najlepiej będzie sięgnąć po produkty oryginalne. 

Gdzie kupić dobre części do ciągnika rolniczego?

Przygotowanie maszyny do sezonu żniwnego wymaga dobrania zaufanego dostawcy części i materiałów eksploatacyjnych. Doskonałym przykładem sklepu oferującego sprawdzone produkty dla rolników jest aldomarket.pl. Zapewnia on między innymi pełny asortyment oryginalnych części i środków smarnych do ciągników Kubota. A jeżeli nie masz czasu, by samodzielnie zająć się wymianą oleju i filtrów przed żniwami, autoryzowany serwis ciągników Kubota prowadzony przez ALDO jest do Twojej dyspozycji.