29 mar 2022
Rozrzucanie obornika – o czym pamiętać?
Rozrzucanie obornika jest niezwykle wartościowym sposobem nawożenia, stosowanym zarówno w gospodarstwach tradycyjnych, jak i ekologicznych. Obornik dostarcza składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu roślin, a jego stosowanie korzystnie wpływa na powstawanie próchnicy i poprawia strukturę gleby. Na co zwrócić uwagę przy nawożeniu obornikiem?
Nawożenie obornikiem – przepisy
Terminy stosowania nawozów są uregulowane prawnie, dotyczy to także obornika. Grunty orne można nawozić obornikiem od 1 marca do 31 października. W przypadku upraw wieloletnich, trwałych oraz łąk czas na rozrzucanie obornika mamy do końca listopada.
Roczna dawka azotu naturalnego może wynosić do 170 kg N/ha. W przypadku obornika pozwala to na zastosowanie maksymalnie 35 t/ha w ciągu roku.
Rozrzucanie obornika – jak to robić?
Nawożenie obornikiem w praktyce wykonuje się jedynie wiosną i jesienią. Można przeprowadzić je w jednym z tych okresów lub w obu, pamiętając, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki azotu. Najkorzystniej jest roztrząsać obornik w chłodne, pochmurne i bezwietrzne dni. Takie warunki pogodowe pozwalają zredukować straty azotu.
Jaki rozrzutnik obornika wybrać?
Jednym z podstawowych parametrów rozrzutnika jest jego ładowność. Nie ma jednej odpowiedzi, jaka będzie optymalna. Musimy ją dostosować do skali naszej działalności rolniczej tak, aby wyjazdy na pole były maksymalnie efektywne.
Rozrzutniki dostępne na rynku oferowane są z adapterami pionowymi i poziomymi. Te pierwsze zwykle mają większą szerokość roboczą, są więc pożądane przy większości zastosowań. Ich użycie pozwala ograniczyć liczbę przejazdów, a tym samym pozwala wykonać pracę szybciej oraz ograniczyć ugniatanie gleby. Są jednak pewne zastosowania, w których szerokość rozrzutu nie jest potrzebna.
Ważny jest także zastosowany układ jezdny. Dostępne są rozrzutniki z osią pojedynczą, podwójną, a także w układzie tandem. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Musimy wziąć pod uwagę np. teren, na jakim roztrząsamy obornik. Na łąkach i pastwiskach szczególnie istotne będzie zachowanie rozrzutnika na uwrociach. Rozrzutniki jednoosiowe i dwuosiowe ze skrętną osią przednią będą powodowały znacznie mniej uszkodzeń. Z kolei osie w układzie tandem mają niezaprzeczalne zalety podczas manewrowania. Tandemy dociążają tylną oś ciągnika, co jest korzystne przy ciężkim ładunku, pod warunkiem, że dysponujemy przygotowanym na to ciągnikiem.
ALDO jest oficjalnym dystrybutorem wszechstronnych rozrzutników marki Cynkomet. Zachęcamy do skorzystania z wiedzy naszych doradców, którzy chętnie opowiedzą o wszelkich szczegółach związanych z tym sprzętem.