10 sie 2022
Przygotowanie zwierząt do zejścia z pastwiska
Sezon pastwiskowy nieubłaganie zbliża się ku końcowi. Choć w niektórych rejonach sprzyjająca pogoda może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni, nie warto zatrzymywać zwierząt na pastwiskach zbyt długo, gdyż wartość odżywcza trawy w tym okresie znacząco spada. Powinniśmy zatem zawczasu przygotować krowy do zejścia z pastwiska. Przypominamy kluczowe zabiegi z tym związane.
Odrobaczanie bydła
Uwolnienie krów od niepożądanego towarzystwa jest na tym etapie niesłychanie ważne. Warto pamiętać, że odrobaczanie bydła powinno być połączone ze zwalczaniem pasożytów zewnętrznych. Nie czekajmy z odpowiednimi działaniami do ostatniej chwili i odrobaczanie rozpocznijmy przynajmniej na dwa tygodnie przed planowanym zejściem krów z pastwiska. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pozbyliśmy się wszystkich pasożytów, bez względu na ich fazy rozwojowe. Wybierając preparat do odrobaczania bydła, szukajmy rozwiązania działającego zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Pamiętajmy także, by stosować środki o zerowej karencji na mleko.
Korekta racic po sezonie letnim
Regularna kontrola i korekta racic bydła to jeden z warunków zachowania dobrostanu zwierząt, a co za tym idzie wysokiej efektywności i braku strat w stadzie. Krowy przebywające na pastwisku nie mają możliwości ścierania rogu racicowego, więc czas powrotu do obory jest jednocześnie okresem, w którym powinniśmy szczególnie zadbać o ich racice. Poza samą korektą zwróćmy też uwagę na urazy, jakich krowy mogły doznać na pastwisku. Uszkodzenia tkanek mogą bowiem prowadzić to powstania stanu zapalnego racic, w efekcie którego spadnie wydajność mleczna.
Przygotowanie krów do zejścia z pastwiska – żywienie
Układ pokarmowy krowy jest wrażliwy na gwałtowne zmiany paszy. Szczególnie czuły na tym punkcie jest żwacz. Wynika to z faktu, że procesy w nim zachodzące, do prawidłowego przebiegu, potrzebują odpowiedniej flory bakteryjnej. Jej skład ulega modyfikacjom w zależności od pokarmu, jaki pobiera krowa. Zbyt gwałtowna zmiana sposobu odżywiania może być przyczyną wielu schorzeń na tle metabolicznym. Z tego względu nowe pasze należy wprowadzać stopniowo jeszcze na pastwisku.
Właściwe przygotowanie krów do zejścia z pastwiska pozwoli zwierzętom na płynne wejście w nowy sezon i utrzymanie oczekiwanej wydajności. Kwestia doboru pasz i ich dawek jest niesłychanie ważna, dlatego warto wspomagać się wiedzą profesjonalnych doradców żywieniowych.