29 lis 2022

Przygotowanie maszyn do zimy

Sezon intensywnych prac polowych za nami, warto więc poświęcić trochę czasu na odpowiednie zabezpieczenie ciągników i innych maszyn przed zimą. Wszyscy chcemy, aby maszyny służyły nam przez długie lata, aby było to możliwe, powinniśmy zadbać o właściwą konserwację i sezonowe przeglądy sprzętu rolniczego.

Jak przygotować ciągnik na zimę?

Choć wielu z nas korzysta z ciągników także w sezonie zimowym, czas po jesiennych pracach polowych to dobry moment na staranny przegląd maszyny. Po pierwsze dlatego, że duża intensywność zadań w okresie żniw i późniejszych prac uprawowo-siewnych mogła nadwyrężyć niektóre podzespoły eksploatacyjne ciągników. Po drugie teraz mamy na to nieco więcej czasu. 

Najlepiej będzie zacząć od dokładnego umycia ciągnika myjką wysokociśnieniową. Wbrew pozorom nie jest to zabieg wyłącznie estetyczny. Błoto przyklejone do metalowych części ciągnika może bowiem powodować rozwój korozji. Warto do tego celu użyć profesjonalnych myjek zapewniających wysoką wydajność i skuteczność mycia.

Konserwacja ciągnika przed zimą

Kolejnym krokiem będzie smarowanie, które z jednej strony przygotuje ciągnik do dalszych prac, a z drugiej zabezpieczy przed korozją punkty połączeń ruchomych elementów maszyny. Aby smarowanie ciągnika dawało oczekiwane i długotrwałe efekty warto sięgnąć po profesjonalne smary do maszyn rolniczych. Ich receptura odpowiada specyfice pracy i obciążeniom typowym dla branży rolniczej. Jest to także dobry moment na zaplanowanie wymiany oleju silnikowego. Wymiana oleju w ciągniku jest nierozerwalnie związana z wymianą filtra oleju, ale zwyczajowo wyznacza także rytm innych czynności obsługowych, które z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

Nie należy bagatelizować tych czynności, gdyż mają one duże znaczenie dla żywotności ciągnika, a zanieczyszczony filtr paliwa może być przyczyną poważnych kłopotów z pracą silnika już przy pierwszych chłodach.

Przegląd ciągnika przed zimą

W celu właściwego przygotowania ciągnika do zimy warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia serwisu maszyn rolniczych. Specjaliści przeprowadzą konserwację ciągnika szybko i z pewnością nie przegapią żadnego z punktów. Ponadto specjalistyczny serwis dysponuje zaawansowanym sprzętem diagnostycznym, dzięki, któremu może zweryfikować ogólną sprawność naszego ciągnika i pomóc w zaplanowaniu koniecznych prac serwisowych, by ciągnik był gotowy do działania w kolejnym sezonie.