20 mar 2023

Przyczepa nowa czy używana: jaką wybrać?

Podstawowy element parku maszynowego każdego gospodarstwa stanowi przyczepa rolnicza, która jest niezbędna do przewożenia materiałów i płodów rolnych. Planujący zakup przyczepy rolniczej właściciele gospodarstw często zastanawiają się, jaki sprzęt będzie dla nich lepszym rozwiązaniem: przyczepa nowa czy używana. Po odpowiedź na pytanie, jaką przyczepę wybrać, zapraszamy do artykułu!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przyczepy rolniczej?

Najważniejsze zadania stawiane przed transportem rolniczym dotyczą przewozu środków produkcji, a także materiałów i produktów związanych z produkcją rolniczą. Decyzja związana z zakupem przyczepy rolniczej powinna być dokładnie przemyślana. Jeśli chodzi o dostępne na rynku przyczepy rolnicze, przed zakupem wybranego modelu szczególną uwagę warto zwrócić na:

 • właściwości i parametry techniczne, 
 • przeznaczenie i rodzaj wykonywanej pracy,
 • ładowność i wymiary skrzyni ładunkowej,
 • liczbę osi,
 • konstrukcję zabudowy,
 • dodatkowe doposażenie. 

Przy wyborze przyczepy rolniczej nie należy zapominać o profilu danego gospodarstwa oraz o powierzchni przeznaczonej pod uprawę. Przyczepa rolnicza w gospodarstwie to niemała inwestycja, dlatego warto również odpowiedzieć na pytanie, jaka maszyna będzie lepszym rozwiązaniem dla danego gospodarstwa: przyczepa nowa czy używana. Odpowiedź na to pytanie wymaga dogłębnej analizy zalet i wad każdego z rozwiązań.  

Przyczepa używana – czy to się opłaca?

Transport rolniczy jest jedną z podstawowych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, który ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o nakłady związane z jego funkcjonowaniem. Podstawą w każdym gospodarstwie jest sprawna i wytrzymała przyczepa rolnicza. Zakup używanej przyczepy rolniczej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed zakupem przyczepy używanej warto zwrócić uwagę na jej stan techniczny, a także na stan burt, zawieszenia, zawiasów i ogumienia. 

W praktyce dostępne na rynku przyczepy używane mogą okazać się mocno wyeksploatowane, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wyglądają w porządku. Wówczas konieczny może okazać się remont, który ostatecznie może pochłonąć znaczne środki finansowe. Przed zakupem przyczepy używanej należy zastanowić się, jaki stan techniczny maszyny będzie zadowalający. Warto również zwrócić uwagę, jak często w gospodarstwie będzie używana przyczepa i do transportu jakich produktów bądź płodów rolnych ma być wykorzystywana. 

Korzyści związane z kupnem nowej przyczepy Pronar 

Zakup nowej przyczepy rolniczej oznacza większy wydatek niż zakup przyczepy używanej, jednak w dłuższej perspektywie nowa przyczepa rolnicza może okazać się inwestycją o wiele bardziej opłacalną. Stan techniczny nowej przyczepy jest idealny, co gwarantuje możliwość jej użytkowania przez długi czas. 

Firma ALDO to dystrybutor wyróżniających się niezwykłą wytrzymałością przyczep rolniczych Pronar. W ofercie firmy znaleźć można szeroki wybór przyczep rolniczych o różnych parametrach technicznych i dodatkowym wyposażeniu. Dostępne są w niej wysokiej jakości przyczepy rolnicze o różnym przeznaczeniu. Nowoczesne rozwiązania techniczne zastosowane w poszczególnych modelach przyczep rolniczych Pronar zapewniają wybór sprzętu, który można w jak największym stopniu dostosować do potrzeb każdego gospodarstwa. Zakup nowej przyczepy Pronar gwarantuje poza tym niezawodność i wytrzymałość, z czym wiąże się mniejsza awaryjność, co z kolei przekłada się na ograniczenie do minimum kosztownych napraw.

Dostępne modele przyczep rolniczych Pronar 

W ofercie ALDO dostępne są wysokiej jakości przyczepy rolnicze Pronar, które dostosowane są przewozu wszelkiego rodzaju ładunków związanych z różnymi profilami gospodarstw. Nowe przyczepy Pronar to modele dostosowane do bezpiecznego i ekonomicznego transportu materiałów i płodów rolnych. Zalicza się do nich m.in.:

 • przyczepy rolnicze jednoosiowe – o szerokim zastosowaniu. Są to m.in. modele Pronar T655, Pronar T654 oraz Pronar T671. Sprawdzą się w mniejszych gospodarstwach. 
 • rolnicze przyczepy dwuosiowe — to modele o różnej ładowności, np. Pronar T653, T653/1, T653/2, T672 a także model Pronar T680, T680U i PT612. Polecane są do średnich i dużych gospodarstw. 
 • przyczepy rolnicze trzyosiowe — o dużej ładowności i pojemnej skrzyni do ok. 26 m3. Sprawdzą się w gospodarstwach wielkopowierzchniowych. Zalicza się do nich przyczepa rolnicza trzyosiowa T780. 
 • przyczepy skorupowe – nowe przyczepy Pronar, które wyróżnia duża ładowność konstrukcyjna, poza tym są stabilne i wytrzymałe. Oferta obejmuje m.in. modele T679M, T679, T669, T669/1, T700M i T700XL. 
 • rolnicze przyczepy objętościowe – do przewozu siana, słomy, sieczki, czy też biomasy. Zalicza się do nich modele Pronar T400 oraz Pronar T400R. 
 • nowe przyczepy Pronar typu tandem i tridem – idealne dla średnich i dużych gospodarstw. Zalicza się do nich np. model T682/1 (T682), T663/1, a także T683, PT510 oraz T683U.   

Oferta obejmuje również przyczepy do przewozu zwierząt oraz modele przyczep rolniczych z przesuwną ścianą. Skorzystaj ze wsparcia specjalistów ALDO i zapytaj o najlepsze rozwiązania dla Twojego gospodarstwa!

Przyczepa nowa czy używana – na którą się zdecydować?

Decyzja o zakupie przyczepy nowej bądź używanej uzależniona jest od wielu czynników. Ważna jest m.in. odpowiedź na pytanie, jak często przyczepa rolnicza będzie używana. Jeśli przyczepy rolnicze wykorzystywane będą np. wyłącznie w okresie żniw, można pokusić się o inwestycję w używany sprzęt. Kiedy przyczepy będą jednak stosowane znacznie częściej i przewożone nimi będą różne ładunki, z czym wiązać się będzie, chociażby większa powierzchnia gospodarstwa, warto wówczas postawić na nowe przyczepy rolnicze.