15 gru 2023

Nie tylko przed Świętami jesteśmy Kurpiami

Nasza firma jest silnie osadzona w lokalnej, kurpiowskiej społeczności nie tylko za sprawą biznesu, ale także, a może przede wszystkim, dzięki zaangażowaniu w sprawy ważne dla okolicznych mieszkańców. Kurpie to ludzie dumni ze swoich korzeni i tradycji, a my gdy tylko mamy możliwość, wspieramy inicjatywy integrujące kurpiowską społeczność.

Kraina mlekiem i miodem płynąca

Kurpiowszczyzna zajmuje obszar dwóch mazowieckich puszcz, co przez wieki determinowało źródła utrzymania miejscowej ludności. Kurpie żyli z puszczy, a jednym z tradycyjnych zajęć z nią związanych było bartnictwo. Jak ważne dla regionu jest odwołanie do tej tradycji, niech świadczy wspierany przez nas Bieg Miodobrania Kurpiowskiego. Wydarzenie to, co roku przyciąga całe rodziny, a sportowa rywalizacja jest jedynie motywem przewodnim, pretekstem do spotkania.

Rolnictwo na Kurpiach od dziesięcioleci w znacznej mierze bazuje na chowie bydła i produkcji mleka. W tej kurpiowskiej specjalizacji mamy swój udział. Już od przeszło dwóch dekad pomagamy rozwijać okoliczne gospodarstwa, dostarczając pasze, maszyny i wiele innych produktów potrzebnych rolnikom. Klientów traktujemy po partnersku, a oni rewanżują się nam lojalnością, z której jesteśmy dumni. Dumni, że budujemy firmę, która jest nie tylko biznesem, ale częścią kurpiowskiej tradycji.

Świąteczne tradycje kurpiowskie 

Podobnie jak w innych regionach Polski wiele kurpiowskich tradycji świątecznych ma związek z kuchnią. Do najbardziej kojarzących się z naszym regionem potraw wigilijnych z pewnością możemy zaliczyć: kapustę kiszoną gotowaną z grzybami i kaszą jęczmienną, kotlety z mieszanki kaszy gryczanej i jęczmiennej z grzybami, czy kurpiowskie ciasteczka z mąki marchwi i cukru, czyli fafernuchy.

Poza kulinariami w kurpiowskiej tradycji bożonarodzeniowej charakterystyczny był zwyczaj, by do kolacji wigilijnej zasiadała parzysta liczba osób. Po uroczystej kolacji gospodarz karmił zwierzęta, które według wierzeń były w betlejemskiej stajence, niektórymi potrawami wigilijnymi. Innym wigilijnym zwyczajem w naszym regionie było budzenie drzew. Polegało ono na uderzaniu kijem w pnie drzew owocowych. Tym obrzędem gospodarz symbolicznie budził je w intencji przyszłorocznego owocowania.

Kurpiowska społeczność

Ludność zamieszkująca Kurpie zapisała się w historii męstwem w walkach o wolność ojczyzny zarówno wiele stuleci temu jak i w XX wiecznych działaniach zbrojnych. Tradycja kurpiowska ma swoje odbicie w muzyce, tańcu, sztuce ludowej, budownictwie czy obyczajach. Kultura regionu jest spoiwem także dzisiejszej społeczności, a tradycje są przypominane i kultywowane dzięki przywiązaniu mieszkańców i działalności lokalnych stowarzyszeń.

W ALDO cenimy i wspieramy tradycję kurpiowską, ale też aktywnie angażujemy się w rozwój regionu naszą codzienną pracą i dobrymi relacjami z klientami. Sukcesy gospodarstw, którymi się opiekujemy, są naszą siłą i dumą Kurpiowszczyzny.