Używane wozy paszowe

Paszowozy używane są w gospodarstwach prowadzących produkcję zwierzęcą na różną skalę. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, co pozwala na dopasowanie sprzętu do liczebności stada i możliwości gospodarstwa.

Treść poniżej tego miejsca będzie ukryta na stronie. Pojawi się dopiero po kliknięciu przycisku "czytaj więcej".
czytaj więcej

Do czego służy i jak działa wóz paszowy?

Paszowozy wykorzystywane do przygotowywania i dozowania paszy znacząco usprawniają pracę w gospodarstwie i ułatwiają prawidłowe przygotowanie paszy. Noże wozów paszowych dokładnie rozdrabniają składniki, a mieszadła zapewniają równomierne ich rozprowadzenie w przygotowywanej dawce. Pozwala to na przygotowanie paszy o kontrolowanych i powtarzalnych proporcjach, co przekłada się na efektywność chowu zwierząt i ich zdrowotność.

Zalety korzystania z wozu paszowego

Zarówno samojezdne wozy paszowe, jak i te zaczepiane do ciągnika znacząco podnoszą komfort i efektywność pracy przy zadawaniu paszy. Zastosowanie wozu paszowego w gospodarstwie pozwala zaoszczędzić czas i energię potrzebną do przygotowywania i podawania pasz.
Niebagatelne znaczenie ma też wysoka jakość paszy przygotowywanej przy użyciu wozu paszowego. Dzięki precyzyjnemu odmierzeniu, rozdrabnianiu i mieszaniu wszystkich komponentów, pasza jest przygotowana optymalnie i pozwala na osiąganie najlepszych rezultatów chowu bydła.

Wozy paszowe i ich zastosowanie

Wozy paszowe powszechnie stosowane są do przygotowania paszy dla bydła. Paszowozy z powodzeniem można stosować nawet w mniejszych gospodarstwach. Są niezastąpionym sprzętem w żywieniu bydła w systemie TMR, w którym precyzyjne skomponowanie dawki żywieniowej składającej się z wielu składników ma kolosalne znaczenie.

Jakie są rodzaje wozów paszowych?

Klasyfikację wozów paszowych możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszym kryterium jest mobilność sprzętu. Wyróżniamy:

  • stacjonarne wozy paszowe,
  • wozy paszowe zaczepiane do ciągnika rolniczego,
  • samojezdne wozy paszowe.

Maszyny stacjonarne mają funkcjonalność ograniczoną do przygotowania paszy. Dużą popularnością cieszą się wozy paszowe umożliwiające wyładunek paszy w miejscu karmienia.

Wozy paszowe zaczepiane

Paszowozy zaczepiane transportowane są przez ciągnik, a ich mechanizm napędzany jest przez WOM. Dlatego przy zakupie takiego wozu paszowego konieczne jest uwzględnienie jego zapotrzebowania na moc i wybór maszyny dostosowanej do posiadanego ciągnika. 

Wozy paszowe samojezdne

Samojezdne wozy paszowe to świetna propozycja, szczególnie dla posiadaczy większych stad. Dzięki tym maszynom przygotowanie i dystrybucja paszy w oborze przebiega bardzo sprawnie. Warto zwrócić uwagę, że paszowóz samojezdny może wymagać tradycyjnego załadunku, lub być wyposażony w samodzielny mechanizm załadunku.

Rodzaje wozów paszowych

Bardzo istotnym wyróżnikiem wozów paszowych jest rodzaj zastosowanego w nich systemu tnącego. Producenci paszowozów oferują je w wersji pionowej i poziomej. 

Pionowe wozy paszowe

Paszowozy pionowe są bardzo popularne i przyjęło się, że jest to sprzęt rekomendowany do mniejszych gospodarstw. Po części jest to zasadne, gdyż przygotowanie w nich paszy trwa nieco dłużej niż w poziomych wozach paszowych. Niektórzy zwolennicy tego rodzaju systemu tnącego wolniejszą pracę paszowozów pionowych postrzegają jako atut, argumentując, że może wolniej, ale dokładniej.

Poziome wozy paszowe

Bez problemu znajdziemy użytkowników poziomych wozów paszowych, którzy nie zgodzą się z zarzutem o mniejszą dokładność pracy maszyn tego typu. Królują opinie, że system tnący, poziomych wozów paszowych, jest po prostu wydajniejszy, bez uszczerbku na wysokiej jakości przygotowywanej paszy. 

Jaki wóz paszowy pionowy czy poziomy?

Nie będziemy w tym miejscu rozstrzygać o wyższości, któregokolwiek z wariantów, ale bezsprzecznie poziome wozy paszowe mają swoje istotne atuty: wysoką wydajność potrzebną w dużych gospodarstwach i mniejszą wysokość, co jest bardzo ważne w przypadku obory z niskim stropem. 

Pamiętajmy jednak, że konstrukcje pionowe też mają wiele zalet, dlatego najlepiej będzie dobierać wóz paszowy do potrzeb gospodarstwa, a nie teoretycznie porównywać rozwiązania technologiczne. Warto też zasięgnąć opinii specjalistów z dużym doświadczeniem. 

Jak wybrać odpowiedni używany paszowóz?

Wybierając paszowóz, powinniśmy kierować się wieloma kryteriami, tak aby był on najlepiej dostosowany do potrzeb i możliwości gospodarstwa. Wymieńmy kluczowe cechy:

  • pojemność dostosowana do liczby sztuk w stadzie,
  • gabaryty umożliwiające pracę i manewrowanie w gospodarstwie,
  • zapotrzebowanie na moc adekwatne do możliwości posiadanego ciągnika.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności podnoszące komfort i efektywność pracy oraz jakość przygotowywanych dawek.
Przeglądając oferty na używane wozy paszowe, powinniśmy też wziąć pod uwagę ich stopień wyeksploatowania, gdyż jest to sprzęt pracujący bardzo intensywnie.

Jaką pojemność wozu paszowego wybrać?

Kluczową cechą paszowozu jest jego pojemność, która powinna być dostosowana do wielkości stada. Pozwoli to przygotowywać paszę w racjonalny i efektywny sposób. Warto też zwrócić uwagę, kwestię powiązaną z pojemnością wozu paszowego. Jego gabaryty muszą umożliwiać wjazd i swobodne przemieszczanie się w oborze.

Jaki wóz paszowy na 30 krów?

Paszowóz dla właścicieli mniejszych stad z oczywistych względów nie musi, a nawet nie powinien być zbyt duży. Należy przez to rozumieć zarówno pojemność wozu paszowego, jak i jego gabaryty. Do przygotowywania i zadawania paszy dla około 30 krów z powodzeniem wystarczy paszowóz o pojemności około 5 m3.

Jaki wóz paszowy na 60 krów?

W przypadku nieco większej liczby krów w gospodarstwie bardziej efektywny będzie paszowóz o nieco większej pojemności. Dla potrzeb średniej wielkości stada racjonalny będzie zakup wozu paszowego o pojemności około 10 m3.

Wozy paszowe używane – czy warto?

Używane wozy paszowe mogą być niezwykle wartościowym sprzętem. Oczywiście kupując paszowóz używany, poniesiemy mniejszy koszt niż przy zakupie nowego sprzętu, i to niezależnie od tego, jaki cennik i promocje oferuje producent czy dystrybutor. Powinniśmy jednak pamiętać o dokładnej weryfikacji stanu używanej maszyny oferowanej na sprzedaż. Sprzęt rolniczy używany w gospodarstwie tak intensywnie jak wóz paszowy w naturalny sposób ulega zużyciu. Dlatego powinniśmy ocenić czy stopień wyeksploatowania umożliwia bezawaryjną pracę i czy ewentualny remont jest racjonalny. Jeżeli używany paszowóz jest w dobrym stanie, z pewnością warto go kupić.

Cena i gdzie kupić używane wozy paszowe

Używane maszyny rolnicze na sprzedaż znajdziesz w ofercie ALDO. Cena wozu paszowego zależy od jego pojemności, specyfikacji sprzętowej i stanu maszyny. Dlatego wymaga indywidualnego podejścia i oceny. Sklep internetowy z używanymi maszynami rolniczymi ALDO umożliwia dokładna weryfikacje sprzętu i konsultacje ze specjalistami.

Używane paszowozy w ofercie ALDO

Używane paszowozy dostępne w ofercie ALDO to sprzęt o zweryfikowanym stanie technicznym, który można obejrzeć w naszych oddziałach terenowych. Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z naszym Komisem

Komis maszyn używanych ALDO:

Maszyny rolniczewielu marek

Maszyny rolnicze
wielu marek

Sprawdzony stan techniczny

Sprawdzony stan
techniczny

Fachowedoradztwo

Fachowe
doradztwo

Możliwośćfinansowania

Możliwość
finansowania

Doświadczenieod 1999 roku

Doświadczenie
od 1999 roku

Wybierz Kategorię:

Wóz paszowy Alimamix Evo 14 Twin DEMO
Używane wozy paszowe
Wóz paszowy Alimamix Evo 14 Twin DEMO
ul. Prosta 1, 07-430 Myszyniec
cena 136 000 zł
Więcej
Wóz paszowy AGM WS12 samojezdny .
Używane wozy paszowe
Wóz paszowy AGM WS12 samojezdny .
ul. Prosta 1, 07-430 Myszyniec
cena 57 000 zł
Więcej
Wóz paszowy RMH Mixell 12V
Używane wozy paszowe
Wóz paszowy RMH Mixell 12V
ul. Srebrna 12 , 19-300 Ełk
cena 37 900 zł
Więcej