Używane schładzalniki do mleka
Przebieg produkcji mleka podlega rygorystycznym zasadom już na najwcześniejszym etapie – w gospodarstwie. Dotyczy to między innymi sposobu i warunków przechowywania surowca do czasu przekazania go do zakładu mleczarskiego. Do zapewnienia tych warunków są używane schładzalniki do mleka.
Czym są schładzalniki do mleka?
Schładzalnik mleka jest urządzeniem przeznaczonym do obniżenia temperatury i przechowywania mleka zaraz po udoju. Oferta rynkowa jest szeroka i obejmuje różne rodzaje konstrukcji, jak i technologii schładzania mleka. Oczywiście także sam zbiorniki na mleko może mieć różną pojemność.
Jak schłodzić mleko?
Bezpośrednio po udoju mleko ma temperaturę 35°C. Aby zapobiec namnażaniu się bakterii, należy je jak najszybciej schłodzić. Zależnie od przewidywanego okresu przechowywania mleko schładzamy do 8 lub 4°C.
W tym celu producenci mleka wykorzystują wiele rodzajów schładzalników, które różnią się zarówno pojemnością, jak i konstrukcją, czy technologią chłodzenia.
Jak działa schładzalnik do mleka?
Niezależnie od zastosowanych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych schładzalniki mleka używane w gospodarstwach mają tę samą zasadę działania. Do izolowanego zbiornika wlewamy mleko z udoju. Następnie agregat chłodzący obniża jego temperaturę do zadanej wartości. Przez cały czas mleko jest mieszane, aby zapewnić mu jednolitą temperaturę.
Budowa schładzalnika do mleka
Zbiornik na mleko ma konstrukcję dwupłaszczową. Pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym zbiornikiem znajduje się warstwa izolująca. Zapewnia ona stabilność temperatury mleka, oszczędność energii potrzebnej do utrzymania obniżonej temperatury mleka, a także zapewnia właściwe warunki przechowywania schłodzonego mleka w przypadku przerw w dostawach energii elektrycznej. Mleko znajdujące się w zbiorniku wewnętrznym jest mieszane przez automatyczne mieszadło, które zapewnia równą temperaturę przechowywanego mleka. Oczywiście potrzeby jest jeszcze agregat chłodniczy, który zapewni szybkie obniżenie temperatury mleka po udoju.
Rodzaje schładzalników do mleka
Ze względu na konstrukcje zbiornika, schładzalniki do mleka możemy podzielić na kilka rodzajów, różniących się od siebie kształtem i sposobem dostępu do zbiornika. Wybór odpowiedniego rodzaju schładzalnika do mleka zależy od indywidualnych potrzeb gospodarstwa mlecznego oraz dostępnych zasobów i przestrzeni. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady, które można uwzględnić przy planowaniu systemu schładzania mleka.
Otwarte o cylindrycznej budowie
Schładzalniki o cylindrycznej budowie są jednym z najpopularniejszych rodzajów. Mają formę cylindrycznego zbiornika, do którego pełny dostęp mamy od góry.
Otwarte o wannowej budowie
Schładzalniki o wannowej budowie mają bardziej charakterystyczny kształt w formie wanny. Są otwarte na górze i umożliwiają łatwe dostarczanie mleka oraz czyszczenie zbiornika.
Zamknięte o cylindrycznej budowie
Schładzalniki o zamkniętej, cylindrycznej budowie mają zamknięte pokrywy, które zapewniają izolację cieplną. Dostęp do wnętrza odbywa się przez drzwi lub otwarcie górne. Te schładzalniki są bardziej energooszczędne i pomagają utrzymać stabilną temperaturę mleka.
Zamknięte o eliptycznej budowie
Schładzalniki o zamkniętej, eliptycznej budowie charakteryzują się kształtem. Ta forma schładzalnika jest projektowana z myślą o oszczędzaniu miejsca i może być atrakcyjna dla gospodarstw, które mają ograniczoną przestrzeń do przechowywania mleka.
Czy warto zakupić schładzalnik mleka?
Produkcja mleka musi przebiegać zgodnie z wszelkimi zasadami. Dlatego produkując mleko, powinniśmy zadać sobie pytanie, jaki schładzalnik mleka kupić, a nie czy w ogóle warto w taki sprzęt zainwestować. Niezależnie od aktualnej koniunktury na rynku warto do sprawy podejść nomen omen na chłodno.
Korzyści posiadania schładzalnika do mleka
Regulacje prawne dotyczące warunków przy pozyskiwaniu, składowaniu i transporcie mleka co prawda nie nakładają obowiązku posiadania schładzalnika do mleka, ale funkcjonowanie bez takiego sprzętu jest niezwykle trudne. Wspomniane przepisy mówią, że surowe mleko, które nie jest schładzane w gospodarstwie, musi być dostarczone do punktu schładzania lub zakładu gdzie zostanie poddane odpowiedniej obróbce, w ciągu dwóch godzin od doju. W praktyce takie zorganizowanie pracy jest zazwyczaj kłopotliwe, a uciążliwość tego rozwiązania rośnie wraz ze skalą prowadzonej działalności.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze chłodni do mleka?
Wybór schładzalnika do mleka warto zacząć od pojemności. Oczywiście punktem wyjścia będzie maksymalna ilość mleka pozyskiwanego w gospodarstwie na dobę. Nie zapominajmy też o częstotliwości, z jaką zakład mleczarski będzie odbierał od nas surowiec, nie zawsze bowiem wystarczy nam zbiornik na mleko o pojemności zbliżonej do dobowej produkcji.
Wśród najbardziej uniwersalnych kryteriów wyboru schładzalnika do mleka jest jego energochłonność. Pamiętajmy, że na ten parametr składają się zapotrzebowanie agregatu chłodniczego na energię i skuteczność izolacji zbiornika. Jest to parametr bardzo istotny, od niego zależy przecież długofalowo ponoszony koszt.
Ile kosztuje zbiornik na mleko?
Cena schładzarki do mleka oczywiście zależy od parametrów sprzętu i dodatkowego wyposażenia. Dlatego nie jest możliwa odpowiedź na tak ogólne pytanie. W przypadku sprzętu nowego możemy liczyć na promocje, jakie zaproponuje dystrybutor, hurtownia czy producent. Firmy, których główną działalnością jest sprzedaż maszyn rolniczych, przyzwyczaiły nas, że cennik na ogół jest swego rodzaju punktem wyjścia do rozmowy koszcie zakupu maszyny.
Używane chłodnie do mleka
Używane zbiorniki na mleko, czy precyzyjniej, używane chłodnie do mleka, to urządzenia, w które z powodzeniem można zaopatrzyć się na rynku wtórnym. Dostępne są używane schładzarki wysokiej jakości, których właściciel np. potrzebowali większych pojemności i tylko dlatego jego schładzarka do mleka trafiła na sprzedaż. Z tego też względu często trafiające na sprzedaż schładzalniki do mleka używane były relatywnie krótko i cechuje je wysoka jakość i doskonały stan techniczny.
Używane maszyny rolnicze na sprzedaż oferuje wielu przedsiębiorców, warto jednak sprawdzić opinie i skorzystać z oferty firm o ugruntowanej pozycji na rynku, i to niezależnie od tego czy jest to firma działająca stacjonarnie, czy sklep internetowy.
Skontaktuj się z naszym Komisem
Komis maszyn używanych ALDO:
Maszyny rolnicze
wielu marek
Sprawdzony stan
techniczny
Fachowe
doradztwo
Możliwość
finansowania
Doświadczenie
od 1999 roku
Wybierz Kategorię: