14 sty 2022

Konserwacja ciągnika po zimie

Przegląd i konserwacja ciągnika rolniczego to bardzo ważne czynności, które każdy rolnik powinien wykonywać między innymi po zimie. Odpowiednie przygotowanie maszyny na wiosnę w znacznym stopniu poprawi jej wydajność i pozwoli zapobiec późniejszym usterkom. Konserwacja ciągnika rolniczego po zimie zapewnia maszynie przede wszystkim stabilną pracę i ogranicza do minimum przestoje związane z nieoczekiwanymi awariami. Jak zatem przygotować ciągnik na nadchodzącą wiosnę? 

Konserwacja ciągnika rolniczego po zimie – przygotowanie ciągnika na wiosnę 2022

Wiosenny przegląd ciągnika pomoże rolnikowi zaoszczędzić cenny czas i pieniądze, które musiałby poświęcić na kosztowne naprawy wynikające z zaniechania prac konserwacyjnych. Przygotowanie ciągnika do sezonu wiąże się przede wszystkim z dokładnym czyszczeniem myjką ciśnieniową wszystkich elementów maszyny, ponieważ obecność kurzu może doprowadzić do ich uszkodzenia. Przyszykowanie ciągnika na wiosnę to także staranne czyszczenie chłodnicy oraz kratki ochronnej, gdyż osadzający się w tych miejscach brud może zaburzyć chłodzenie silnika maszyny. Konserwacja ciągnika rolniczego wiąże się ponadto z czyszczeniem filtra powietrza przy pomocy sprężonego powietrza. Warto również zwrócić uwagę na punkty smarne ciągnika. Zarówno łożyska, jak i tuleje w zwrotnicach należy dokładnie zakonserwować smarem. 

Jak przygotować ciągnik na nadchodzącą wiosnę?

Przygotowanie ciągnika do sezonu zakłada też konserwację silnika, który jest najważniejszym elementem każdej maszyny rolniczej. Wiosenny przegląd ciągnika w przypadku silnika powinien obejmować między innymi sprawdzenie poziomu oleju silnikowego i w razie konieczności jego wymianę. Konserwacja ciągnika rolniczego wiąże się ponadto ze sprawdzeniem stanu płynu hamulcowego oraz w razie potrzeby wymianą filtra oleju. Skontrolować należy również stan pompy oraz części metalowych ciągnika. Konserwacji podlegają także elementy mechaniczne i hydrauliczne traktora. Przygotowanie ciągnika na wiosnę obejmuje również konserwację systemu elektronicznego i sprawdzenie stanu akumulatora. 

Jeśli po dokonaniu przeglądu okaże się, że potrzebne są oryginalne części zamienne do ciągnika lub wsparcie serwisowe, warto zgłosić się do sprawdzonego punktu serwisowego ALDO. Pamiętajcie przy tym, że stosowanie oryginalnych części da gwarancję dłuższej żywotności maszyny.