14 wrz 2022

Kiedy wysiewać zboża ozime?

Wszelkie rośliny uprawne mają określone optymalne terminy siewu. Szczegółowe dane dotyczące tej kwestii są podawane w specyfikacji konkretnych odmian i mogą się od siebie znacząco różnić. Jednak jak wskazuje praktyka, kluczowe w odpowiedzi na pytanie, kiedy wysiewać zboża ozime, są warunki pogodowe.

Optymalne terminy siewu zbóż, rozumiane jako data w kalendarzu, są zróżnicowane w zależności od regionu. Jest to zrozumiałe i po części uwzględnia odniesienie do warunków pogodowych. Jednak wyraźne zmiany w przebiegu pogody, jakie obserwujemy od dłuższego czasu, powinny skłaniać do porzucenia typowego kalendarza, na rzecz obserwacji bieżących warunków pogodowych i prognoz.

Należy oczywiście trzymać się optymalnych terminów wysiewu dla danego regionu, jednak warto pamiętać, że w przypadku relatywnie ciepłej jesieni oziminy wysiane później są w mniejszym stopniu podatne na infekcje chorobami. Dlatego w trosce o wzrost plonu, dobrze jest sięgać po odmiany umożliwiające późniejsze siewy.

Niezwykle ważnym aspektem siewu jest odpowiedni sprzęt. Dotyczy to zarówno właściwego przygotowania stanowiska, jak i samego procesu siewu. W naszej ofercie znajdują się nowoczesne maszyny, dzięki którym wszystkie te zadania wykonasz właściwie. 

Skontaktuj się z naszymi doradcami już dziś i wybierz maszynę uprawową i siewnik doskonałej jakości.