26 maj 2022

Jak zrobić dobrą kiszonkę z lucerny?

Jako roślina pastewna lucerna ma wysoką smakowitość i wysoki poziom białka, cechują ją też dobra zimotrwałość i dobra tolerancja na suszę. Jednak wartość odżywcza ma swoją cenę! Lucerna wymaga bowiem gleb dobrze przepuszczalnych o wysokiej żyzności i pH.

Co decyduje o jakości?

Na jakość paszy z lucerny ma wpływ termin jej zbioru, faza wegetatywna rośliny, wysokość cięcia, określenie poziomu suchej masy i pocięcie lucerny na odpowiedniej długości cząstki w przypadku przechowywania paszy w silosach lub rękawach.

Kiedy pokos?

Pierwszy pokos zaczyna się z reguły w połowie maja. Sygnałem do cięcia roślin jest początek pąkowania lucerny. Kolejne pokosy można zbierać nieco później – w momencie rozpoczęcia kwitnienia.

Wysokość cięcia

Lucernę można ciąć na wysokość 7–8 cm od ziemi. Po pierwsze, umożliwia jej to szybką regenerację. Po drugie, podczas rozrzucania i zgarniania na rzędy minimalizuje zabrudzenia ziemią.

Żeby uzyskać idealnie skoszony materiał, warto skorzystać z kosiarek firmy Vicon. Są one specjalnie dostosowane do roślin motylkowych i można ich używać również w trudno dostępnych miejscach. Niektóre z nich zostały wyposażone w kondycjoner rolkowy, który zapewnia optymalne traktowanie takich roślin jak lucerna – kondycjoner rolkowy skutecznie zgniata łodygi roślin, uszkadzając powłokę woskową, jednocześnie zachowując odżywcze liście. To z kolei umożliwia równomierne suszenie oraz efektywne wykorzystanie kiszonki.


Suchą masę można określić już na polu, patrząc na to, czy roślina wydaje soki. Oczywiście można też sprawdzić zawartość suchej masy poprzez próbę w mikrofalówce.

Kiedy zakiszać?

Zakiszanie należy przeprowadzić w taki sposób, aby średnia sucha masa lucerny wynosiła 40%. W zależności od pogody zbiór należy więc zacząć przy s.m. wynoszącej 35% (jeśli na zewnątrz mamy słońce i wiatr) lub 37–38% (gdy panuje duża wilgotność, pochmurna pogoda). Długość cięcia lucerny zależy od systemu wybierania paszy w gospodarstwie. Jeśli ma ona stanowić paszę strukturalną, należy ciąć lucernę na fragmenty o długości 4 cm. Warto również rozważyć wykorzystanie podczas zakiszania dodatku kiszonkarskiego, aby fermentacja przeszła we właściwy sposób.