27 maj 2022

Jak chronić krowy mleczne przed stresem cieplnym?

Za nami już pierwsze gorące dni, a to dopiero początek, prawdziwe upały dopiero nadejdą. Dlatego podpowiadamy jak się do nich przygotować, by uchronić krowy mleczne przed stresem cieplnym. Co zrozumiałe, kluczowy jest dobrostan zwierząt, ale od niego zależy także wielkość produkcji mleka, a także jego jakość.

Stres cieplny u krów – objawy

Do pierwszych symptomów tej dolegliwości możemy zaliczyć zwiększone wydzielanie potu i przyspieszone tętno, a nawet biegunki. Zwierzęta w tym stanie pobierają mniej paszy, a to z kolei może prowadzić do chorób na tle metabolicznym. Powinniśmy pamiętać, że optymalna temperatura dla krów to 12-18oC. Jeśli termometry wskazują wyższe wartości, powinniśmy zadbać o zwierzęta, aby uniknąć niepożądanych skutków wywołanych przez stres cieplny. 

Jak uchronić krowy przed stresem cieplnym?

Dostęp do wody to podstawa nie tylko latem, ale należy pamiętać, że w czasie upałów ma on jeszcze większe znaczenie. Musimy także uwzględnić większe zapotrzebowanie zwierząt w tym okresie. Równie ważne jest właściwe komponowanie pasz, aby zawierały w sobie składniki adekwatne do warunków panujących w okresie letnim. Jednym z takich rozwiązań jest mieszanka Bestermine Lato firmy De Heus. Została przygotowana specjalnie by ograniczać skutki stresu cieplnego i wspomniane wcześniej choroby, które mogą być jego następstwem. Niezależnie od tego czy krowy przebywają na pastwisku, czy w oborze, w czasie upałów musimy zapewnić im odpowiednie warunki. 
Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziecie w artykule poświęconym stresowi cieplnemu krów mlecznych, który opublikował portal agroFakt.pl
Zachęcamy do lektury!

Sprawdź ofertę pasz w ALDO