16 wrz 2024
Ile sody dla krowy?
Dodatek sody do diety krów mlecznych to kluczowy element w utrzymaniu ich zdrowia i wydajności. Kwaśny węglan sodu, pomaga w utrzymaniu optymalnego pH żwacza, przeciwdziałając zakwaszeniu, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Odpowiednia suplementacja tym związkiem poprawia trawienie, zwiększa spożycie paszy i korzystnie wpływa na jakość mleka. Jednakże, zarówno niedobór, jak i nadmiar sodu, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego ważne jest precyzyjne dawkowanie tego dodatku mineralnego.
Po co dodatek sody w diecie dla krów mlecznych?
Stosowanie dodatku sody to przede wszystkim sposób na utrzymanie podwyższenie poziomu pH treści żwacza. Zakwaszenie, któremu chcemy przeciwdziałać, najczęściej spowodowane jest nadmiarem węglowodanów niestrukturalnych, przede wszystkim skrobi, zwiększeniem produkcji kwasu propionowego i mlekowego, oraz brak włókna w dawce pokarmowej. Poza tym niskie pH żwacza może być przyczyną zmniejszenia pobrania suchej masy, pogorszenia syntezy białka mikrobiologicznego i zmniejszenia wydajności prowadzącym często do zmniejszenia zawartości tłuszczu w mleku.
Typową substancją buforującą dodawaną do dawek pokarmowych krów wysoko wydajnych jest kwaśny węglan sodu. Jego dodatek powoduje podwyższenie pH żwacza, poprawę strawności włókna i syntezy mikrobiologicznej, zwiększenie stosunku kwasu octowego do propionowego w żwaczu, zwiększenie pobrania suchej masy, poprawę wydajności i zawartości tłuszczu w mleku.
Niedobory sodu
Pasza objętościowa będąca bazą w karmieniu bydła mlecznego, zawiera znaczne ilości potasu, co często powoduje niedobory sodu w organizmie krów. Zalecane dawkowanie kwaśnego węglanu sodu zależy od potrzeb zwierzęcia oraz zawartości sodu w paszach. Zazwyczaj wynosi od 0,5% do 1,5% suchej masy dawki pokarmowej. Dawka na sztukę dziennie z reguły nie powinna przekraczać 350 g.
Niedobór sodu może powodować utratę apetytu, a co za tym idzie mniejsze pobranie paszy i silne zahamowanie wzrostu. Substancję buforujące należy podawać krowom zagrożonym kwasicą, czyli przede wszystkim tym w pierwszym okresie laktacji, ponieważ właśnie wtedy w dawce pokarmowej znajduje się dużo łatwo fermentującej skrobi.
Dodatek kwaśnego węglanu sodu jest szczególnie istotny przy tradycyjnej technice żywienia, czyli osobnym skarmianiu różnych pasz objętościowych i treściwych.
Nie powinno się stosować kwaśnego węglanu sodu w grupie krów zasuszonych – na 3 tyg. przed wycieleniem, ze względu na podwyższenie ryzyka zalegań poporodowych.
Z reguły podanie sodu w okresie okołowycieleniowym polega na zastosowaniu specjalnych mieszanek mineralno-witaminowych dostosowanych do zapotrzebowania krów zasuszonych.
Kwasica niebezpieczeństwo bardzo realne
Leczenie kwasicy u krów polega na buforowaniu środowiska żwacza i jest to najlepszą metodą walki z kwasicą. Odpowiednie podniesienie pH w żwaczu przyczynia się do obniżenia ryzyka kwasicy. Wśród najpopularniejszych surowców jest właśnie soda. Kwaśny węglan sodu (wodorowęglan sodu) – bardzo szybko podnosi pH, jednak szybko też szybko się neutralizuje. Dla przykładu, w dawkach TMR, przestaje działać już po 3 godzinach od wymieszania.
Znaczenie kwaśnego węglanu sodu w żywieniu bydła – podsumowanie
Kwaśny węglan sodu (soda) odgrywa istotną rolę w żywieniu bydła mlecznego, wpływając na prawidłowe trawienie, przyswajanie składników pokarmowych oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Dostępny na rynku w różnych formach, jest łatwy w zastosowaniu i skuteczny jako regulator pH żwacza. Stałe stosowanie kwaśnego węglanu sodu w diecie bydła mlecznego przyczynia się do poprawy ich zdrowia i wydajności, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych.
Ile sody dla krowy? – okiem eksperta De Heus
Jakie produkty, w perspektywie przedstawionych powyżej zagadnień rekomenduje specjalista z De Heus Łukasz Kowalski?
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na BESTERMINE KURPIE PREMIUM, który jest produktem autorskim ALDO. Został opracowany tak, aby najlepiej spełnić wymagania charakterystyczne dla terenu, którym ALDO się opiekuje.
Jako alternatywę możemy zastosować BESTERMINE SYNCHRO, które w swoim składzie posiada jako główny składnik algi morskie będące buforem w zapobieganiu kwasicy.
Jednak w tej perspektywie kluczowym produktem jest BESTERMINE BUFOR, który w swoim składzie posiada węglan sodu. Ta mieszanka jest produktem podstawowym i obowiązkowym w gospodarstwach wysokowydajnych krów mlecznych.
Co istotne, żaden z wyżej wymienionych produktów nie wyklucza siebie nawzajem a wyspecjalizowani doradcy ALDO oraz DE HEUS zajmą się dokładnym zbilansowaniem dawki żywieniowej.