27 lip 2022

Bezpieczne żniwa 2022

Okres szczególnie intensywnych prac, jakim niewątpliwie są żniwa, jest niestety także czasem, w którym drastycznie wzrasta liczba wypadków w gospodarstwach. Zanim na dobre pochłonie nas praca przy zbiorach, przemyślmy jakie zagrożenia czyhają na nas i nasze rodziny i zróbmy wszystko by je wyeliminować.

Co roku statystyki tragicznych zdarzeń losowych przy pracach żniwnych porażają. Jednak wielu z nich można uniknąć bez specjalnych przygotowań. W większości przypadków wystarczy zdrowy rozsądek i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie pozwólmy by pośpiech, był wytłumaczeniem nieprzestrzegania reguł. Jak znacząca jest skala poważnych wypadków w gospodarstwach rolnych najlepiej widać w danych publikowanych cyklicznie przez KRUS.

W bilansie wypadków w gospodarstwach alarmujący udział mają zdarzenia z udziałem dzieci. Odnoszą poważne urazy, często skutkujące trwałym okaleczeniem, a nawet śmiercią. Zadbajmy o zabezpieczenie maszyn i o opiekę dla najmłodszych, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo.

Nierzadko ofiarami wypadków są także rolnicy, którzy teoretycznie są świadomi zagrożeń, jakie stwarzają pracujące maszyny. Jednak w ferworze prac często wybieramy drogę na skróty. Zaniedbujemy montaż osłon, manipulujemy przy pracujących mechanizmach czy korzystamy z niesprawnego sprzętu. Czy nieznaczne przyspieszenie postępu prac warte jest zagrożenia, jakie sprowadzamy na siebie i nasze dzieci? Zdecydowanie nie. Zatem pracujmy rozsądnie i bądźmy przewidujący. Odpowiednia dawka wyobraźni może uratować życie.

Bezpieczne żniwa 2022