24 maj 2023

Adapter do rozrzutnika – pionowy czy poziomy?

Wybór adaptera do rozrzutnika obornika zależy od kilku czynników. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę rodzaj obornika. Istotne jest także ukształtowanie terenu, na którym będzie rozrzucany obornik oraz najczęściej występujące na danym obszarze warunki pogodowe.

Rozrzutnik z adapterem pionowym

Adapter pionowy jest bardziej uniwersalny i dobrze sprawdzi się przy rozrzucaniu świeżego i słomiastego obornika. zwykle stosuje się do rozrzucania obornika na stokach, gdyż umożliwia równomierne rozprowadzenie go wzdłuż spadku. Adapter pionowy jest także bardziej uniwersalny i może być stosowany do różnych typów obornika, w tym cieknącego lub lepkiego.

Rozrzutnik z adapterem pionowym lepiej sprawdzi się jeżeli obszar do nawożenia jest duży. Wówczas warto zastosować adapter z pionowymi walcami, który pozwoli ograniczyć ilość przejazdów potrzebnych do pokrycia pola nawozem.

Rozrzutnik z adapterem poziomym

Adapter poziomy jest stosowany w rozrzutnikach o mniejszej ładowności. Szerokość rozrzutu jest nieznacznie większa od szerokości naczepy. Nadaje się on do stosowania szczególnie na niedużych i wąskich powierzchniach nawożenia.

Adapter poziomy natomiast jest bardziej odpowiedni do płaskiego terenu i suchego obornika. Umożliwia on równomierne rozrzucanie obornika w takich warunkach.

Podsumowując, jeśli teren jest pagórkowaty, a obornik mokry i cieknący obornik, lepszy będzie adapter pionowy. Natomiast na płaskim terenie i przy suchym oborniku, swoje atuty pokaże adapter poziomy. W każdym przypadku należy jednak dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i warunki pracy, aby wybrać odpowiedni adapter dla siebie. Jeżeli pole uprawne jest stosunkowo wąskie i o niedużej powierzchni to zwykły adapter poziomy będzie wystarczający. 

Jaki rozrzutnik wybrać – jedno- czy dwuosiowy?

Pichon jako renomowany producent rozrzutników oferuje różne modele maszyn. Rozbudowana oferta umożliwia dostosowanie rozrzutnika obornika do indywidualnych potrzeb użytkownika. Można wybierać spośród rozrzutników pojedynczych i tandemowych, o różnych pojemnościach i szerokościach roboczych. W ALDO znajdziecie więc nowe rozrzutniki Pichon w wersjach jednoosiowych, a także dwuosiowych.

Jednoosiowy rozrzutnik obornika Pichon MK10

Rozrzutnik obornika Pichon MK10 jest najmniejszym modelem serii MK. Skrzynia ładunkowa o pojemności 9,3 m3 sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych gospodarstw. Rozrzutnik obornika Pichon MK10 jest w pełni ocynkowany i posiada adapter pionowy z dwoma wałkami o średnicy 885 m. Duża średnica wałków gwarancja wysokiej wydajności i jednocześnie zapobiega odkładaniu się obornika na belce poprzecznej.

Dwuosiowy rozrzutnik obornika Pichon MK45T/50T

Rozrzutnik obornika Pichon MK45T/50T to model przeznaczony dla większych gospodarstw rolnych. Kubatura jego ładowni wynosi 16,5 do 18 m3. Nisko położony środek ciężkości zapewnia optymalną stabilność w każdym terenie oraz podczas szybkiego transportu. Wałki o dużej średnicy z dwustronnymi nożami gwarantują wydajność i precyzyjny rozrzut ładunku. Rozrzutnik obornika Pichon MK45T/50T jest połączeniem solidności i wszechstronności.

Skorzystaj z wiedzy profesjonalnych doradców ALDO

Jeśli nie wiesz, jaki model rozrzutnika będzie dla Ciebie najlepszy, skorzystaj z doradztwa fachowców ALDO. Przedstawimy dostępne modele rozrzutników Pichon. Pomożemy wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla osiągnięcia sukcesu technicznego i ekonomicznego.

Informacje uzyskasz w Punktach Sprzedaży ALDO: