24 cze 2022

Aby ciągnik posłużył długo, czyli ABC konserwacji maszyny

Utrzymanie ciągnika w dobrej kondycji przez długie lata zależy od wielu czynników. Wśród nich na prowadzenie wysuwa się konserwacja maszyn rolniczych. Co się pod tym kryje i jak dbać o ciągnik? Podpowiadamy!

Przegląd ciągnika rolniczego w serwisie

W przypadku nowych maszyn utrzymanie praw gwarancyjnych wymaga od właściciela ciągnika okresowych przeglądów w autoryzowanym serwisie. Jest to wymóg całkowicie zrozumiały, a jego istnienie potwierdza równocześnie zasadność regularnego przeprowadzania konserwacji ciągnika rolniczego. Producent nie gwarantuje sprawności sprzętu, jeśli nie są w nim cyklicznie wykonywane czynności obsługowe. Regularne serwisowanie ciągnika rolniczego zabezpiecza maszynę przed awariami i podnosi jej żywotność. 
Z usług autoryzowanego serwisu warto korzystać także po ustaniu ochrony gwarancyjnej. Serwisanci mają bowiem dostęp do specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, który może wykazać konieczność przeprowadzenia drobnych napraw. Możliwe, że bez diagnostyki i fachowej wiedzy pracowników serwisu problem uszedłby naszej uwadze i wypłynął później jako trudniejsza do usunięcia bądź kosztowna usterka. Tak więc korzystanie z usług profesjonalnego serwisu nie tylko podnosi żywotność maszyny, ale też może nas ustrzec przed poważnymi awariami i tym samym przed kosztami ich usuwania. 

Jak dbać o ciągnik, czyli co mogę zrobić samodzielnie?

Wiele czynności obsługowych możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie. Instrukcja maszyny wyraźnie określa katalog takich działań. Utrzymanie ciągnika w sprawności wiąże się wszak z wieloma, często drobnymi czynnościami, których żadnym razie nie powinniśmy lekceważyć. 
Jedną z nich jest wymiana filtra kabinowego. Jest to dość łatwe do wykonania i nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi. Filtr kabinowy, czasami nazywany również filtrem przeciwpyłkowym, oczyszcza powietrze zasysane z otoczenia i przez układ klimatyzacji tłoczone do wnętrza kabiny. Zapewnia on operatorowi odpowiednią jakość powietrza, ale też zabezpiecza elementy układu klimatyzacji. Biorąc pod uwagę silne zapylenie, w jakim często pracują maszyny rolnicze, jest to niesłychanie ważne. 
Jeszcze przez chwilę zostańmy przy filtrach. Niebywale istotne jest regularne wymienianie także filtrów odpowiedzialnych za kondycję silnika i innych układów naszego ciągnika. Filtr powietrza, paliwa i filtr oleju najczęściej wymieniamy jednocześnie, a częstotliwość tej czynności wyznacza termin wymiany oleju silnikowego. Olej powinniśmy wymieniać w terminach wskazanych przez producenta maszyny. Należy zawsze przestrzegać tych zaleceń i stosować profesjonalne oleje przygotowane specjalnie do maszyn rolniczych, gdyż uwzględniają one specyfikę obciążeń, z jakimi muszą się mierzyć silniki ciągników. 
W zależności od rozwiązań zastosowanych w ciągniku możemy potrzebować też oleju przekładniowego i hydraulicznego lub przekładniowo-hydraulicznego. Reguły dotyczące ich wymiany są podobne do tych, dotyczących oleju silnikowego. Zawsze przestrzegajmy wytycznych producenta, zarówno w kwestii terminu wymiany, jak i wyboru oleju. Może to wydawać się banałem, ale to prosta i skuteczna metoda zapewnienia maszynie długiej żywotności.

Jak prawidłowo dbać o maszyny rolnicze?

Poza regularną kontrolą stanu płynów eksploatacyjnych i ich cyklicznych wymianach nie możemy zapominać o smarowaniu łożysk i innych ruchomych elementów maszyny. Trudno tu o uniwersalną radę, gdyż zarówno liczba podzespołów wymagających smarowania, jak i jego częstotliwość i wybór odpowiedniego środka smarnego to sprawa bardzo indywidualna. Listę punktów wymagających smarowania oraz zalecenia co do wyboru smaru znajdziemy w dokumentacji ciągnika. 
Konserwacja ciągnika rolniczego to również tak zwyczajne działanie jak mycie. Pozostawienie na maszynie warstwy zaschniętego błota jest nie tylko nieestetyczne, ale może także prowadzić do rozwoju korozji. Brudny ciągnik to też zagrożenie dla jego newralgicznych układów, na przykład w trakcie wymiany filtrów. 
Kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dbać o ciągnik, nie zapominajmy również o takich czynnikach, jak styl pracy operatora i praca z odpowiednimi maszynami. Podłączanie zbyt ciężkiego sprzętu towarzyszącego nie dość, że jest nieefektywne, to jeszcze nieuchronnie prowadzi do przedwczesnego zużycia maszyny.